Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exkurze u hasičů

14. 5. 2017

         Ve středu 10. 5. 2017 jsme místo tradičního vyučování zažili trochu netradiční získávání poznatků a vědomostí přímo v praxi. Podnikli jsme exkurzi k profesionálním hasičům – HZS v Tachově. Bohužel naše cesta do Tachova nezačala zrovna nejideálněji. Zásah hasičů jsme zažili v přímém přenosu, žádná hraná ukázka. Po nastoupení do autobusu a ujetí několika málo kilometrů jsme museli zastavit, jelikož před námi došlo k autohavárii dvou vozidel. Bylo to pro nás smutné zjištění, protože řidiči byli rodičové z naší školky a v autech s nimi jeli dva naši spolužáci. Napětím a strachy jsme ani nepozorovali, jak dlouho čekáme v autobuse na uzavřené silnici. Hasiči a záchranáři ale vše zvládli na jedničku. Účastníci nehody měli jen lehčí poranění, takže nakonec všechno dopadlo dobře a my jsme v naší cestě do Tachova k hasičům pokračovali již klidnější.

           Po příjezdu k nim jsme uviděli velký areál, až nás oči přecházely. Obrovská a prostorná plocha nebyla nic proti tomu, co nás čekalo za další zážitky. Nejprve jsme se zaujetím shlédli teoretickou část – film o skutečných zásazích hasičů. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého – např. když je horká klika, nesmíme otevřít místnost, oheň by se valil na nás. Zasoutěžili jsme si, za správné odpovědi jsme obdrželi různé poučné ceny (pexesa, domina, … - samozřejmě s hasičskou tématikou). Pak už nás čekala druhá zajímavější a pro nás lákavější část naší exkurze – praktická část. Tou byla ukázka rychlé přípravy hasičů před výjezdem, zvukové signály, převlékání hasičů s celou výstrojí, ručkování a šplhání po tyči. Ani jsme netušili, že hasiči musí vše stihnout do 2 minut. Pak následovala prohlídka všech prostor v objektu HZS, kanceláře, učebny a garáže plné těch nejrůznějších hasičských aut, od těch osobních – malých až po ty největší nákladní, hasičské jeřáby a koše „hrochy“ – ne živé, ale název auta na vodu. Největší zážitek bylo možnost prolézání kabin hasičských aut a sledování všemožných kontrolek a páček.

         No a na samotný závěr naší exkurze – jedno milé překvapení:

Všechny děti si mohly vyzkoušet stříkat vodu z opravdových hasičských hadic.

        Hasiči byli moc fajn, věnovali se nám a ukázali a předvedli nám všechno, co mohli, ze všech stran.                                                                                                              Moc jim všem Děkujeme a už se těšíme na další návštěvu.