Jdi na obsah Jdi na menu
 


Environmentální vycházka

V úterý 17. 10. 2017 jsme se s dětmi ze školy i školky vydali na vycházku do přírody. Nemohli jsme nevyužít překrásného slunečního podzimního dne a splnit si tak ještě něco málo z našeho environmentálního vzdělávání venku.

Naše první zastavení bylo v zahradě, kde jsme se, pomocí zvuků zvířátek, rozdělili do skupin.

Prvním úkolem (cílem), který děti ve skupinkách měly splnit, bylo poznat, co do skutečné přírody patří (přírodniny) a co bychom v ní rádi neviděli, protože to do ní vůbec nepatří nebo to v ní je, ale je to nějaké popletené. Vyjmenovávat přírodniny nebyl pro děti žádný problém. Hlavičky měly ale trochu zamotané, když měly poznat, že na vrbovém tunelu nerostou květiny, že z Týpí stanu netrháme šípky, že listy nemohou být spadané pod jehličnatým stromem, že houby nejsou z modelíny nebo že na záhonku nemůže vyrůstat umělá kukuřice.

Další úkol, který děti plnily, tentokrát už v ovocném sadu, byl na rozvoj orientace v prostoru a hmatové vnímání. Mezi ovocnými stromy pro ně byla připravena trasa (provázková). Na provázku byly v sáčcích (tedy v ponožkách :)) nachystány přírodniny, které děti po hmatu a se zavázanýma očima měly rozpoznat.

Obě aktivity plnila všechna družstva s obrovským zájmem a nadšením.

No, a jak už to bývá, spojili jsme užitečné s příjemným a opekli si v kotlíku vuřtíky a pomazlili se s mláďátky (štěňátky a koťátky), která se u paních učitelek, v tuto nezvyklou roční dobu, ještě narodila.

Sladká odměna, za splněné úkoly, čekala na všechny druhý den po obědě – zmrzlina „z Mekáče“.