Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopravní hřiště

Dne 25. října jsme v rámci výuky strávili dopoledne na dopravním hřišti u Základní školy Zárečná.

Vyzkoušeli jsme si všechny teoretické poznatky z dopravní výchovy uplatnit v praxi.

Rázem jsme se přesvědčili, že to nebylo tak jednoduché, jak se nám zpočátku zdálo.  V hodinách Člověk a jeho svět nám to při vybarvovaní značek, doplňování pouček a tajenek s paní učitelkou šlo mnohem snadněji.

Prostřednictvím řešení různých dopravních situací na hřišti jsme se přiblížili k tomu, jak to probíhá ve skutečném dopravním provozu. Zjistili jsme, jak obtížné je už jen udržet rovnováhu při jízdě na kole, pohybovat se stále vpravo, naznačovat zvednutím jedné ruky směr při odbočování, zastavit na značce stop a červené na semaforu, dát přednost chodcům na přechodu, jezdit v bezpečných rozestupech za sebou a mnoho dalšího.

Vše, co jsme se dozvěděli teoreticky, jsme si na hřišti procvičili, mnohé nejasnosti vysvětlili a veškeré návyky jsme si praktickou jízdou na kolech i koloběžkách, ale i pěšky v roli chodců upevnili.

Vyhodnocovat celý silniční provoz, se všemi řidiči, cyklisty i chodci, se všemi značkami i semafory, být pozorný, plně soustředěný a koncentrovaný je, jak jsme prakticky zjistili, úkol náročný.

Sebekriticky si musíme přiznat, že ve skutečném dopravním provozu, plném aut, cyklistů i chodců, bychom někteří z nás opravdu měli „co dělat“. Je to velké a složité „dopravní mraveniště“.

Musíme však také potvrdit, že i přes některé obtížnosti a malé dopravní prohřešky a nezdary, jsme byli z dopravního hřiště zcela nadšeni.

Už teď se těšíme na další možné pokračování výuky Besipu pod vedením pana „dopravního učitele“ Končického na tomhle hřišti někdy příště, třeba hned zase na jaře.

.